Primaria Giurgiu doreste reglementarea dezvoltarii zonelor cu potential turistic

Municipalitatea are în lucru, în prezent, două planuri urbanistice zonale (PUZ) pentru reglementarea dezvoltării zonelor cu potenţial turistic şi de agrement din municipiu. Este vorba despre zona canalul Cama şi zona bazinul Plantelor, sau Marina Port. Practic, Planul Urbanistic Zonal reprezintă o fază premergătoare realizării investiţiilor, prevederile acestuia făcându-se etapizat în timp, în funcţie de fondurile disponibile.
Zona ce face obiectul documentaţiei „PUZ – Zona Canalului Cama” cuprinde malurile Canalului Cama, respectiv zona adiacentă podului Bizetz şi digului de protecţie a oraşului, ce mărgineşte perimetrul cetăţii lui Mircea cel Bătrân.
Scopul acestui PUZ îl constituie reglementarea dezvoltării zonei de mal aferent canalului Cama în vederea valorificării potenţialului peisager şi de agrement a întregului amplasament, precum şi identificarea şi reglementarea dezvoltării unor nuclee de agrement/loisir. Documentaţia va reglementa o serie de aspecte importante precum sistemul de spaţii verzi (amenajarea spaţiilor verzi existente şi crearea de noi spaţii verzi, reglementarea dreptului de construire pe malurile canalului), canalul navigabil (introducerea transportului în comun pe traseele adiacente zonei de interes nou create şi cu ambarcaţiuni de sport/agrement, în vederea amenajării canalului pentru navigaţie, accesul facil spre canal pentru petrecerea timpului liber), circulaţie (crearea unor piste pentru biciclete – peste 10 km pe malul propus spre intervenţie, la nivelul carosabilului bordat cu vegetatie, amenajarea unui traseu de promenadă).
Pentru amenajarea unei porţiuni de 2.203 mp, situată în imediata apropiere a podului Bizetz şi încadrată de canalul Cama şi şoseaua Trafic Greu, municipalitatea a obţinut deja finanţare prin Programul Operaţional pentru Pescuit. Perioada de implementare a proiectului este de 12 luni, începând cu 13 iunie 2014, iar bugetul indicativ prevede o valoare totală de 1.886.708,67 lei.
Zona ce face obiectul Planului Urbanistic Zonal “Marina Port“ este situată în bazinul Plantelor, cuprinzând atât malul stang, cât şi cel drept al Dunării, în aval de canalul Smârda şi în imediata apropiere în amonte de Podul Prieteniei. Obiectivul acestui PUZ îl constituie valorificarea potenţialului turistic şi de agrement al zonei şi identificarea şi reglementarea dezvoltării unor nuclee de agrement. Amenajarea în municipiul Giurgiu a unui Port Marina va reprezinta o modalitate de a impulsiona mediul de afaceri local şi calitatea unor servicii, existând posibilitatea de atragere a unor investiţii străine sau româneşti în zonă, generatoare de noi locuri de muncă.

Ultima modificare: 25.08.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Mii de giurgiuveni asteapta sa primeasca o locuinta ANL sau sociala